Andrea Metzl – chov prepelíc 2 časť

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmailby feather

Chov prepelíc- 2 časť.

 

Prepelice ako som spomínala sú nesťahovavé, tým pádom sú schopné naše zimy dobre prečkať. Ale  je potrebné  mať na zreteli pár opatrení. Napr. ako vyriešiť v zime vodu v napájačkách. Existujú ohrievače pod napájačky. Na to je ale potrebné mať zavedenú elektrinu k voliére.  Čo je „výhodou“ tohto obdobia, že dni su krátke, takže s troškou námahy to zvládneme.

Hneď  ráno pri kŕmení ja dávam našim prepeličkám do napájačky horúcu vodu.  Na obed tak isto vymieňam  zamrznutú  vodu za horúcu. Keď sa zotmie vezmem perličkám napájačku.  Pár dí či skôr nocí sme mali mínusové teploty cez viac ako 10 stupňov. Preto som im  trošku „zaizolovala“ búdu, takým spôsobom, že som nechala visieť staré deky vpredu  pred dvierkami. Kŕmila som len raz denne, to bolo postačujúce. Prepelice prijímajú potravu len počas denného svetla. Dni sú krátke a to čo dostali do krmítka nestihli pozobať. Ako sa dni predlžujú  prijímajú aj potravu dlhší čas a  preto druhý raz dostávajú do krmítka okolo štvrtej  hodiny poobede. Okolo apríla sa dostávajú do prvého pŕchnutia. Čo sa  samozrejme  odzrkadlí aj na znáške. Ale keď  sa po zime dostávajú do znášky tak je tento fakt nebadateľný,  akurát sa oneskorí  začiatok znášky. Ďalšie pŕchnutie je v októbri-novembri ale to  znáška po sezóne pomaly ustáva.

Prepeličie vajíčka majú relatívne tenkú škrupinku,  ale silnú podškrupinkovú  blanku. Preto  klasické naklepnutie vajíčka ako sa to robí pri slepačích vajíčkach, väčšinou skončí kompletným rozpučením celého vajíčka.

 pp

 Existujú na vajíčka špeciálne nožnice.

Treba ich nasadiť na tupú stranu vajíčka kde je vzduchová  bublina. Ak sa nasadí na špicatú časť tak sa väčšinou prereže aj žĺtko a potom sa napr.  volské  oko z takého vajíčka upiecť  už nedá. Alebo môžme použiť klasický ostrý kuchynský nôž. S troškou praxe sa dá používať aj tento spôsob.

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmailby feather